любими скъпоценни камъни
ЯСПИС
ПУСТИННА РОЗА
Пустинна роза е популярното название на кристаловидна розетка образувана от минералите гипс и барит при наличието на пясък. Венчелистчетата са плоски кристали образувани по кристалографската ос, разтварящи се по характерните за гипса криви.
Розетката се образува обичайно когато кристалите се формират в сухи песъчинни условия, както при изпарението на вода от плитък солен басейн. Гипсовата роза обикновено има по-добре изразени и по-остри крайща от баритовата роза.
Пустинната роза също е позната под следните имена:
- пясъчна роза
- розов камък
- селенитна роза
- гипсова роза
- гипсова розетка
- баритова роза
КАМЕННА СОЛ
КАЛЦИТ
Калцитът е един от най-широко разпространените минерали в земната кора. Представлява полиморфна модификация на калциев карбонат (CaCO3), тригонален. Бял, до прозрачен, пречупва двойно светлината. Плътност 2,71 г/см3. Седиментогенен, метаморфогенен (варовиците и мраморните скали са изградени предимно от калцит) и хидротермален.
Калцитът е съставна част на черупките (раковините) на много организми и на кораловите рифове. Намира приложение в бита за производство на вар и цимент, в химическата, стъкларската, хранително-вкусовата, хартиената промишленост.
Воднобистрият калцит (исландски шпат) се използва за призми на микроскопи и други оптични уреди.
Цвят: Обикновено бели но също така безцветни, сиви, червени, зелени, сини, жълти, кафяви, оранжеви.
Цвят : светлоцветен.
Блясък : стъклен блясък.
Твърдост : 3
По крехкост той е към жилавите минерали.
Цепителност : Има почти съвършена цепителност.
Неустойчив /разтворим/ срещу изтрителни процеси.
АРАГОНИТ
Арагонитът е минерал, полиморфна форма на калцита (CaCO3). CaO-56.0%, CO2-44.0%. Калциевият карбонат обикновено кристализира във вид на калцит при атмосферно налягане и във вид на арагонит при високо налягане. В естествено състояние се среща в черупките на някои мекотели. Фосилните черупки на някои изчезнали амонити образуват скъпоценния камък амолит, състоящ се основно от арагонит. Към групата на арагонита се отнасят още минералите церусит(PbCO3), стронцианит (SrCO3) и витерит (BaCO3). Названието си е получил от Вернер през 1796 г. по името на областта Арагон в Испания.
Твърдостта му е 4 по скалата на Мос. Плътността му е 3 грама на куб. см. Формата му е ромбична. Цветът му е бял, сив, бледо жълт, зелен, син, виолетов и черен. Блясъкът му е матов. В състава му има примеси от олово, цинк и стронций, които променят цвета на минерала. Арагоита понякога има и сферичен строеж и го наричат грахов. В геологията кълбовидни и елипсовидни образования притежаващи слоести и лъчисти строежи ги наричат оолити, а арагонити имащи форма като клонче и стебло ги наричат железни цветя Арагонита лекува предимно кожни заболявания. Той е камъка на любовта, защото усилва половата активност както на мъжете така и на жените. Действа успокояващо на нервната система. Този камък сплотява семействата, помага на родителите по-добре да разберат подрастващото поколение, техните проблеми и нужди. Също може да стане прекрасен парламентьор между снаха и свекърва, зет и тъща и да подобри техните отношения. Този камък помага и против мързел. Наблюдавано е, че ако човек до старостта си носи арагонит или го има в дома си, то до смъртта си той ще има чист ум и ясна памет. Асторозите го препоръчват предимно на женените, защото е семеен камък. Този минерал предпазва собственикът си от пиянство и хазарт, а на пубертетите, помага по-лесно да преминат тази възраст и на по-възрастните помага при кризите на средната възраст
ГАЛЕНИТ
Галенитът е естествен минерал, форма на оловния сулфид - PbS. Това е най-често използваната руда за добив на олово. Галенитът е широко разпространен и може да бъде открит в големи количества. Кристализира в кубични или октаедрични форми. Често се среща в находища, в асоциация с други минерали катосфалерит, калцит и флуорит. Името си носи от латинската дума galena, означаваща оловна руда или шлака от разтопено олово [1].
Залежи [редактиране]Залежите от галенит, често съдържат сравнително големи количества сребро под формата на сребърно-сулфидни минерали или като твърди разтвори в структурата на самия галенит. Тези сребърни примеси, представляват важен източник на руда за добив на сребро в миньорното дело. Освен това в находищата на галенит могат да бъдат открити и примеси на цинк,кадмий, антимон, арсен и бисмут. В зоната на изветрянето и окислението, галенита се превръща в минералите англезит(оловен сулфат) или церузит (оловен карбонат).
Залежи на галенит са открити в Австрия, Австралия, Англия, Белгия, България, Германия, Ирландия, Испания, Италия,Мексико, Румъния, Уелс, Франция, Шотландия и Съединените американски щати.
В България, находища на галенит има в мините около Мадан, Маджарово, Лъки, Давидково, Осогово и други [2].
Най-големият документиран единичен кристал от галенит е с размери 25 cm x 25 cm x 25 cm, открит на остров Ман [3].
РОЗОВ КВАРЦ
ЦИТРИН
Цитринът има жълти до кафяви нюанси на прозрачен кварц. Слънчев и приветлив, цитринът може да освежи почти всеки бижутериен дизайн, съчетавайки се особено добре с жълтия блясък на излъскано злато. В древни времена цитринът е бил носен като протекция срещу змийска отрова и зли мисли. Въпреки че по-тъмният, оранжев цвят на цитрина, понякога наричан „Мадейра цитрин”, е бил най-цененият цвят, в модерни времена много хора предпочитат ярките лимонени тонове, които се смесват добре с пастелни цветове.
Голяма част от цитрина на пазара днес е аметист, преминал топлинна обработка. Естественият цитрин е бледожълт до бледооранжев, много по-светъл от обработения с топлина материал, който е оранжево-кафяв до червеникаво-кафяв и е по-тъмен. Обработваният камък освен това има червен оттенък, за разлика от естествения цитрин. Понякога обаче залежи от аметист в следствие на високи температури се превръщат по естествен път в кафяв цитрин.
Най-много цитрин се добива в Бразилия, но почти целият бразилски материал е топлинно обработен аметист. Други източници са Боливия, някои африкански страни и части от бившия Съветски съюз. Естествен цитрин може да бъде намерен в Урал в Русия, както и във Франция и Мадагаскар. Цитринът може да бъде объркан с по-скъпия оранжево-жълт топаз и понякога се продава като топаз от непочтени търговци на скъпоценни камъни.
Цитринът е приет за камък на месец ноември от Американската национална бижутерска асоциация през 1912 година. Той също така е и планетарен камък на зодиакалния знак Дева и освен това е приет за скъпоценен камък на тринадесетата и седемнадесетата годишнина от брака.
Значението на цитрина
Цитринът е представител на кварцовата минерална група и има жълт до златист цвят. Тъмнозлатиста вариация от Мадейра, Испания може да наподобява скъпия имперски топаз.
Цитринът е наричан „камък на мисълта”. Древните култура вярвали, че поставянето на цитрин на челото усилва психичната енергия.
Цитринът още е познат и като „камък на търговците”. Ако работите в областта на търговията и продажбите, просто сложете цитрин в в касата и наблюдавайте какво ще стане.
Цитринът се използва от лечители и за усилване на самочувствието, предпазване от негативна енергия, отваряне на мисълта за нови идеи, избистряне на съзнанието.
Вярва се, че цитринът помага при храносмилането. Благотворен е за ендокринната и храносмилателната система като пречиства и елиминира натрупаните отрови. Смята се, че цитринът притежава силата да успокоява и облекчава стресови състояния и депресии и носи радост и любов на своя притежател.ринът обикновено има лимонен цвят.САПФИР
Сапфирът представлява разновидност на корунда.
Името на сапфира произлиза от гръцката дума sappherios – син. Цветовата гама на сапфирите поразява с разнообразието си – има пурпурносинкави, зелени, жълти, безцветни, оранжеви и розовооранжеви. Тези камъни много често се използват за украса на корони. Тъмносиният сапфир “Свети Едуард” се намира в центъра на кръста на короната на Британската империя. Короната на Руската империя е украсена от два големи сапфира с тежест 258 и 200 карата. От сапфир са издялани бюстове на трима американски президенти Джордж Вашингтон (1997 карата), Ейбрахъм Линкълн (2302 карата) и Дуайт Айзенхауер (2097 карата).
Смятало се, че сапфирът символизира властта, верността, целомъдрието и скромността, а през Средновековието го наричали “епископ на камъните”, тъй като считали, че олицетворява висшите духовни ценности. Приписвали му и способността да намалява болката, да примирява разногласията, а също – да дава вечен живот на този, който го притежава. Астролозите го препоръчват на родените под знака на Козирог, Стрелец , Водолей и Дева.